Viborg-Oltchim, şapte…

Scor: 28-21. Am pierdut la 7 ( şapte ) goluri diferenţă prima manşă a finalei Ligii Campionilor la handbal feminin în faţa jucătoarelor de la Viborg. Echipa noastră, Oltchim Râmnicu Vâlcea a început spectaculos, primul gol al meciului fiind înscris în poarta adversarelor de Narcisa Lecuşanu, încă din minutul 1.

Le-am urmărit pas cu pas entuziasmul, determinarea şi dorinţa de a ieşi învingătoare, ce-i drept, doar în prima repriză. În schimb, cea de-a doua repriză a meciului a fost dominată de handbalistele de la Viborg, danezele arătându-ne că la ele acasă nu vor să piardă sub niciun chip. În ultimele minute, singura dorinţă rămasă era să reducem cât mai mult din diferenţa de goluri.

Concluzia fără excesdesare… totuşi este o reuşită importantă, de neclintit faptul că am ajuns în această finală, o premieră în handbalul românesc după ’89. Deci, toată stima, fetelor! Am pierdut o bătălie, dar lupta finală va fi la Bucureşti, sâmbăta viitoare, la Sala Polivalentă. Şi eu sper, o să cred în minuni: hai Oltchim, se poate!